A. Kulikauskas. Vilniaus sporto rūmai – Lietuvai brangi demokratijos pamoka (video)

Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetas iki lapkričio 10 d., 2020 m. laukė pasiūlymų iš suinteresuotų asmenų ir piliečių dėl 2021 m. biudžeto ir taip pat dėl 2021-2023 m. biudžetų.

Apie šią galimybę pranešiau Alkas.lt skaitytojams savo straipsniu „Kas siūlys „Auksinius sporto rūmus“ išbraukti iš biudžeto?“

Seimas

Komitetas posėdžiavo lapkričio 11 d. ir paskui paskelbė savo išvadas.

Išvadose paminėta, jog komitetas sulaukė 54-ių pasiūlymų neskirti lėšų investicijų projektui „Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pastatų komplekso Vilniuje, Rinktinės g. 1, rekonstravimas“. Pasiūlymus teikė Tarptautinis Šnipiškių kapinių išsaugojimo komitetas, VšĮ „Nepriklausomų Holokausto tyrimų archyvas“, ir kiek žinau, Lietuvos istorikai, visuomenininkai, išeivijos rabinai, JAV, Kanados, JK, Prancūzijos bei Izraelio litvakai, „Gerbkime kapines“ draugijos nariai.

Komitetas nusprendė šiuos pasiūlymus tiesiog perduoti svarstyti vyriausybei. Kiek suprantu, jie gali būti visai nepaminėti Seimo posėdyje lapkričio 24 d. kuomet Seimas pirmą kartą svarstys biudžetą. Vadinasi, biudžete tuo tarpu lieka sumanymas 2021 m. skirti 515 tūkstančius eurų (matyt, rengti rangovo ir operatoriaus konkursus), 2022 m. – 16 685 tūkstančius eurų, 2023 – 10 173 tūkstančius eurų. Toliau biudžetą taisys senoji Vyriausybė. Gruodžio pradžioje naujoji Vyriausybė kelias dienas gal dar kažką taisys. Gruodžio 17 d. Seimas naujai svarstys biudžetą.

Be mįslingo posūkio, Dievo stebuklo, sąžinės atsiradimo ar nebūdingai drąsaus Seimo nario įsiterpimo, panašu, kad Turto bankas laimingai sulauks 27 milijonų eurų išniekinti seniausias Vilniaus žydų kapines ne Lietuvos Tarybinės Socialistinės Respublikos, o nepriklausomos Lietuvos Respublikos vardu. Ir kuo baigsis Turto banko džiaugsmas jeigu jo techninis projektas jau numato 64 milijonų eurų sąmatą?

Biudžeto ir finansų komitetas iš visuomenės nesulaukė jokių pasiūlymų jokiais klausimais, išskyrus iš mūsų („Gerbkime kapines“ draugijos šalininkų) ir dar iš Lietuvos savivaldybių asociacijos. Be mūsų, jokia partijėlė, joks lobistas, jokia asociacija, jokie piliečiai ar kiti suinteresuoti asmenys nesusirūpino biudžetu, kaip mūsų valstybė 2021-2023 m. surinks 45,6 milijardus eurų ir paskirs 48,7 milijardus eurų, kitaip tarus, kaip iš kiekvieno iš mūsų surinks po 14 989 eurus ir paskirstys po 17 457 eurus.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto posėdis 2020-11-11 | Alkas.lt ekrano nuotr.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto posėdis 2020-11-11 | Alkas.lt ekrano nuotr.

Užtat Komitetas sulaukė pasiūlymų iš 19 savivaldybių ir 23 Seimo narių. Nusprendė nesigilinus pritarti visų Seimo narių pasiūlymams jų neišnagrinėjus nes vis tiek bus nauja vyriausybė kuri viską savo ruožtu peržiūrės.

Mums vos nepasisekė! Mat, Seimo narys Kęstutis Masiulis pasiūlė „Neskirti 515 tūkst.eurų Vilniaus koncertų ir sporto rūmų pastatų komplekso Vilniuje, Rinktinės g. 1, rekonstravimui iš Valstybės investicijų 2021–2023 metų programos.“

Štai jo argumentai:

Sporto rūmai yra ne investicinis projektas, o tai viena didelė problema. Moderniems kongresų rūmams reiktų specialaus išplanavimo, daug erdvių, kurios dar būtų lengvai transformuojamos, be to, didelių automobilių stovėjimo aikštelių. Net įdėjus daug lėšų senieji rūmai negalės būti taip rekonstruoti, kad atitiktų tokius reikalavimus, liks menkiau tinkami naudoti, o todėl sunkiau konkuruos pasaulinėje kongresų organizavimo rinkoje, negeneruos laukiamos naudos, bet atvirkščiai, išlaikymas kainuos brangiai ir sekins valstybės biudžetą. Po kelerių metų bus pripažinta, kad vėl reikia naujo pastato, nes senieji rūmai neatitinka šiuolaikinių reikalavimų. Nereikia į juos investuoti bandant paversti Kongresų rūmais, o ieškoti kitų sprendimų tai teritorijai.

Deja, jisai savo pasiūlymą pateikė paskutinę dieną. Jį registravo tik kitą rytą, 9 val.. Kaip tik tada prasidėjo posėdis, tad jo pasiūlymo nesvarstė.

Vyriausybė

O toliau draugija „Gerbkime kapines“ skatina tuos pačius laiškus dabar siųsti Seimo vadovybei, o vėliau senajai Vyriausybei ir naujajai Vyriausybei. Taip pat skatina išeivijos litvakus rašyti laiškus tiems Seimo nariams, kurių apygardose jų protėviai gyveno. Gal tokiu būdu pavyks sudominti vieną kitą Seimo narį, kuris padėtų mums būti tinkamu metu išgirstais.

Svarbu įsiklausyti į Kęstučio Masiulio ir kitų Seimo narių samprotavimus. Kandidatė į premjerę Ingrida Šimonytė subūrė neformalią koalicinę biudžeto projekto peržiūros grupę kuriai šalia jos priklauso naujai išrinktas Biudžeto ir finansų komiteto vadovas Mykolas Majauskas, kandidatė į finansų ministrę Gintarė Skaistė (visi iš Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų), Aušrinė Armonaitė ir Kasparas Adomaitis (iš Laisvės partijos), kandidatas į aplinkos ministrus Simonas Gentvilas ir finansų analitikas Marius Dubnikovas (iš Liberalų sąjūdžio). Ši grupė savo pastabas pateiks esamai premjero Sauliaus Skvernelio vadovaujamai Vyriausybei.

S. Gentvilas nurodė Delfi.lt žurnalistui Edgarui Savickui kelis pavojus „Ateities ekonomikos DNR“ užmojui. (Į šį užmojį įeina Vilniaus sporto rūmų pavertimas Vilniaus kongresų centru.)

Galiausiai, dar vienas pavojus – labai daug skatinimo statyboms ir „betonui“, o kai aibę metų investicijų sektoriuje nebuvo, dabar staiga padavus didelį srautą užsakymų, gali tiesiog infliacija suvalgyti pinigus, o darbų padaryta bus tiek pat.

Demokratija brangi

Argumentų netrūksta kodėl Seimas, Vyriausybė ir Teismai galėtų atsisakyti sumanymo seniausiose Vilniaus žydų kapinėse, neiškeltų palaikų apsuptyje, rengti tikinčiuosius žeidžiančius, sovietmetį atkartojančius, su kapinėmis nesusijusius renginius.

Ar milijonai žmonių, kurie valdžiai neteikia savo pasiūlymų, elgiasi išmintingai?

Ar visi, kurie siūlo Vilniaus sporto rūmų nerekonstruoti, turėtų suprasti, kad veltui gaišta laiką?

Ar tai nebūtų mūsų demokratijai per brangi pamoka?