Apie knygų pristatymą Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje

2021 m. lapkričio 5 d. Vilniaus žydų viešojoje bibliotekoje vyko knygų „Kauno geto policininko Šabselio Zilberkveito dienoraštis“, „Slaptoji Kauno geto žydų policija” bei Arūno Bubnio „Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais” pristatymas, kuriame dalyvavo Vilniaus žydų viešosios bibliotekos vedėjas Žilvinas Beliauskas, žurnalistas, prof. dr. Aleksandras Vitkus, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius dr. Arūnas Bubnys bei visuomenininkas doc. dr. Darius Kuolys.

„Kauno geto policininko Šabselio Zilberkveito dienoraštis“ tai Kauno (Vilijampolės) geto policininko Šabselio Zilberkveito rašytas tekstas 1942-1943 m. apie Kauno geto policijos įkūrimą, struktūras ir funkcijas, reorganizacijas, geto gyventojų požiūrį į geto žydų policiją ir policijos santykius su nacių tarnybomis bei jų koloborantais. 1944 m. baigiantis Antrajam pasauliniam karui Kauno (Vilijampolės) getas nacių buvo sudegintas, o teksto autorius Šabselis Zilberkveitas buvo nacių nušautas mėginant jam pabėgti vežant į Kauno IX fortą.

1964 m. Kaune, Vilijampolėje buvusiojo geto teritorijoje rankraštis atsitiktinai buvo surastas ir perimtas KGB. Vėliau rankraštis atsidūrė „Lietuvos TSR revoliucijos muziejuje“ ir buvo išverstas į rusų kalbą.

2010 m. Chaimas Bargmanas išverčia Šabselio Zilberkveito rankraščio tekstą iš jidiš į lietuvių kalbą. Bet vėliau vertimo rankraštis dingsta.

2020 m. gruodžio mėnesį Valdas Valiūnas atsitiktinai suranda šį lietuvišką vertimą.

2021 m. Kaune V. Valiūnas kartu su prof. A. Vitkumi nustato tikrąjį rankraščio autorių, vertėją ir išleidžia knygą „Kauno geto policininko Šabselio Zilberkveito dienoraštis“ lietuvių kalba.

Tais pačiais metais Vilniuje leidykla „Odilė“ išleidžia knygą „ Slaptoji Kauno žydų geto policijos istorija“, kuri yra vertimas iš Holokausto memorialinio muziejaus Vašingtone leidinio anglų kalba (The Clandestine History of the Kovno Jewish Ghetto Police (2014).

Tikėtina, kad šios knygos abu leidimai užims tinkamą vietą holokausto istoriografijoje ir leis kitaip pažvelgti į nusistovėjusį holokausto įvaizdį, naujai nušvies geto policijos ir Seniūnų tarybos tarpusavio santykius bei ryšius su naciais ir jų koloborantais.

Antroje renginio dalyje dr. Arūnas Bubnys pristatė savo autorinę knygą “Holokaustas Lietuvos provincijoje 1941 metais” . Tai dokumentinė medžiaga, kuri gali prisidėti prie didesnio suvokimo kokios apimties nusikaltimai vyko prieš 80 metų ir kad holokaustas buvo didelė ne tik žydų, bet ir visų mūsų tragedija, kurios metu Lietuva neteko intelektinio, kultūrinio ir ekonominio potencialo, žuvo mūsų piliečių svajonės ir jų talentai…

Knygoje koncentruotai atskleidžiami įvairūs holokausto istorijos Lietuvoje aspektai. Skelbiami straipsniai tematiškai suskirstyti į penkis skyrius: „Didieji Lietuvos getai“, „Holokaustas provincijoje“, „Lietuvių policija ir holokaustas“, „Žydų turtas ir kultūros vertybės“ ir „Žydų gelbėjimas“.

Kelios nuotraukos iš knygų pristatymo