Jurbarke prisimintos Holokausto aukos ir jų gelbėtojai

Prieš 77 metus, 1941 m. liepos 3 d. Jurbarke įvykdytos pirmosios masinės žydų žudynės. Buvo nužudyti 322 žmonės, tarp kurių – apie 20 lietuvių (jų tarpe ir jurbarkietis skulptorius Vincas Grybas). Šią dieną Jurbarko bendruomenė mini kiekvienais metais – Jurbarko genocido aukų kapinėse rengia Atminimo valandą, į kurią susirenka ne tik jurbarkiečiai, bet ir Jurbarke gyvenusių ir Holokaustą patyrusių žydų giminės ir artimieji.

 Kartu su aukų giminėmis ir artimaisiais liepos 3 d. Jurbarko kultūros centro surengtoje Atminimo valandoje dalyvavo ir tylos minute 1941 metų liepos 3 dienos aukas pagerbė Jurbarko rajono savivaldybės atstovai – mero pavaduotojas Saulius Lapėnas, savivaldybės administracijos direktorė Vida Rekešienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Antanas Gvildys, Jurbarkų seniūnijos seniūnas Audronis Kačiušis, Jurbarko krašto muziejaus ir Jurbarko kultūros centro darbuotojai.

 „Džiaugiuosi, kad neužmirštate ir prižiūrite šią mums brangią vietą, senus žydų kapus. Mano gimtinės – Jurbarko apylinkėse buvo nepaprastai kilnių, narsių žmonių, kurie negalėjo likti abejingais matydami tas žiaurias žudynes. Šie žmonės neišmatuojamai narsūs, nes bijodami mirtino pavojaus gelbėjo žydus, slėpė juos, dalijosi su jais skurdžiu karo metų maisto daviniu ir manė, kad gelbėdami žmones iš mirties, atlieka svarbiausią pareigą – aukojimąsi už kito nekalto žmogaus gyvybę. Būtent jie yra tikri Lietuvos tautos žmonės“, – kalbėjo minėjime dalyvavęs žydų tautybės jurbarkietis Jakovas Rikleris atvykęs iš Vokietijos.

 Renginyje Jurbarko kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Vaivorykštė“ (vad. Birutė Šneiderienė) jaunieji aktoriai skaitė ištraukas iš G. Kanovičiaus knygos „Miestelio romansas“, skambėjo jurbarkiečio kompozitoriaus Kęstučio Vasiliausko smuiku atliekami kūriniai.

Minėjime dalyvavo gausus būrys Lietuvos žydų bendruomenės atstovų iš įvairių Lietuvos ir užsienio miestų, kurie visi drauge meldėsi. Malda buvo skirta Holokausto aukoms atminti.

Jurbarko rajono savivaldybė dėkinga žydų bendruomenei už bendros idėjos įgyvendinimą – Kauno gatvėje, Sinagogų aikštėje sukurti memorialą, skirtą Jurbarko žydų bendruomenės atminimui įamžinti. Memoriale bus įamžinti ne tik kadaise Jurbarke gyvenusių žydų vardai ir pavardės, bet vardai ir pavardės juos gelbėjusių žmonių. Memorialą kuria Jurbarke giminystės šaknų turintis, skulptorius Dovydas Zundelovičius kartu su savo vaikais – dukra architekte Anna Zundelovitch ir sūnumi dizaineriu projekto prodiuseriu Gregory Zundelovičiumi. Visą šio projekto eigą galite sekti socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje – Synagogue Square Memorial: https://www.facebook.com/SynagogueSquareMemorialJurbarkas/

Norinčius susipažinti su Jurbarko žydų istorija, žydų gelbėtojais kviečiame aplankyti Jurbarko krašto muziejų, kuriame eksponuojama privilegijos žydams dokumento kopija, galima pamatyti S. Beržinio videofilmą ,,Kai apie Jurbarką skambėjo jidiš‘‘. Turintys pastebėjimų ar pasiūlymų susijusių su žydų istorija, prašome kreiptis į Jurbarko krašto muziejų elektroninių paštu: jkm@jurbarkomuziejus.lt .

Jurbarko rajono savivaldybės Tarybos ir mero sekretoriato informacija