2021 -01 – 10 Ch.Bargmanas “Mums skambina – knygos laukia”Kavarsko žydų istorijos takais – link naujos knygos

Sausio 27-ąją – Tarptautinę Holokausto aukų minėjimo dieną – Kavarske lankėsi svečiai iš Kauno: gidas istorikas Chaim‘as Bargman‘as, profesorius Aleksandras Vitkus bei Kauno visuomeninės organizacijos „Užuovėja ir viltis“ vadovas Valdas Valiūnas.

Jie vyko į žydų sušaudymo vietas, lankėsi kapinėse, apžiūrėjo sinagogą. Surinktą medžiagą prof. A. Vitkus ir Ch. Bargman‘as planuoja panaudoti būsimoje knygoje „Holokaustas Aukštaitijoje“.

Pirmiausia svečiai norėjo pamatyti žydų sušaudymo vietą, esančią Pumpučių kaime, Šventosios upės pakrantėje, tad, lydimi Kavarsko seniūnės Šarūnės Kalibataitės ir seniūnijos ūkvedžio-vairuotojo Prano Tylos, transporto priemonėmis pajudėjo Ukmergės link ir ties elektros transformatorine pasuko į kairę nepažymėtu keliuku.

Išlipęs iš mašinos ir atsistojęs prie atminimo rodyklės „Holokausto aukų kapai“, Chaim‘as Bargman‘as išsakė savo nuomonę, kad vertėtų įrengti nuorodą nuo pagrindinio kelio: „Kodėl nėra jokios nuorodos nuo pagrindinio kelio? Kaip žmonėms rasti? Stulpas turėtų būti ten, kur prasideda servitutinis keliukas“.

Gidas taip pat priminė, kad 2002 metais Didžiosios Britanijos lordo Grenvilio Džanerio (Janner) iniciatyva daugiau kaip 200 masinių žudynių vietose pastatyti trikampio formos akmeniniai stulpai, nurodantys atstumą ir kryptį į paminklo vietą.

Visą tekstą skaitykite šeštadienio “Anykštoje”