žydų kapinės buklė

Žydų kapinės

Šiaulių žydų kapinės
Būklė:
Kapinių antžeminė dalis sunaikinta likęs tik dalis kapinių tvoros ir dalis tvoros pamatų. Sunaikinta ir dalis palaikų nes kapinių teritorijoje nutiestos komunikacijos. Kapinių teritorijoje pastatytas vaoklų darželis, Dabar tai globos centras “Goda”.
problemos
Neaiškios kapinių ribos. Dalis valdininkų laikosi nuomonės, kad vaikų darželis pastatytas ne kapinių teritorijoje.Renovuojant komunikacijas iškasti palaikai. Abejotinai atrodo ir masyvus Kryžius centro “Goda” kieme, Neaišku kas davė leidimą statyti krikščionių kryžių žydų kapinėse.
Ginčų kelia ir iš kapimių pavogti antkapiai. Šiaulių vykdomojo sprendimu jie naudoti skaldos ir laiptų gamybai. 2019 metais po ilgų ginčų keli akmenys išimti iš laiptų ir tvorelės . Bet niekas negali garantuoti, kad ir toliau nebus tokių konfliktinių situacijų.

Kuršėnų žydų kapinės
Būklė
Antžeminė dalis sunaikinta. Kapinių ribos neaiškios, kapinės neaptvertos.

Radviliškio žydų kapinės

Būklė
Išlikusi kapinių tvora ir dalis paminklų. Dalis kapinių sumnaikinta nes sovietmečiu kapinėse buvę ritualiniai pastatai buvo paversti paminklų dirbtuvėmis, o po 1990 metų ta dalis bivo privatizuota ir kapinėse buvo gyvemama sodyba su daržu, sodu, šuliniu it t.t.
Problemos
Dabar tas “ūkis” parduodamas. Dalis kapinių teritorijos yra atitverta ir kad lankytojai galėtų patekti į kapines tvoroje iškirsti nauji vartai.

Baisiogalos žydų kapinės

Būklė.

Dalis kapinių sunaikinta – užtvindyta patvenkto upelio. Kapimių ribos neaiškios.

Problemos
Kapinių teritoriją mėgsta žvejai, matosi kad buvę laužaviečių.

Gruzdžių žydų kapinės

Būklė

Kapinės neblogai išsilaikiusios, Tvora iš dviejų pusių išlikusi, vienos pusės visiškai sugriuvusi. Iš tos pusės kur yra Holokausto aukų kapas pusė tvoros jau nugriuvę.  Tą tvoros dalį reiktų išsaugoti, nes joje yra likusios kulkų  žymės.

Joniškio žydų kapinės

Gerai išsilaikiusios ir tvora išlikusi

Problemos

Keli kapų sarkofagai suniokoti, matosi kad lyg ir kasinėta. Neaišku kada, bet reiktų sutvarkyti.

Žagarės žydų kapinės

būklė
Kapinės išlikiusios
Problemos
Neaikios kapinių ribos nes dalyje kapinių teritorijos ūkis. Kapinių teritorijoje yra masinė Holokausto aukų kapavietė – neaiškios tos kapavietės ribos.

Tryškių žydų kapinės
Būklė
Dalis kapinių išlikę. Išlikę ir masyvūs vartai. Bet tvoros nėra.. dėl to dėl kapinių ribų ateityje gali iškilti problemų.

Holokausto aukų kapavietės.

Bendros pastabos – Kai kur Bubiuose, Gruzdžiuose prie Holokausto aukų pamiklo yrta eglių gyvavorė ir tai leidžia nuspėti kad tai ir yra kapavietės ribos. Padarbų niške apie paminklą yra aptverta didelė teritorijair tai irgi tikėtina kapavietės riba. Bet daug kur kapavietės nepažymėtos. manyčiau tai abejingumas ir nepagarba.

Radviliškis

Paminklas labai gražus ir apie paminklą šiek tiek aptverta bet aptvertas plotas lyg ir mažesnis nei galėtų būti kapas, bet nėra aišku, nepažymėta kapavietė.

Gubernijos miškas

Paminklas sutvarkytas Šiaulių žydų bendruomenės pastangomis. Bet ten buvusdios šešios duobės niekaip nepažymėtos, Kapaviečių teritorijoje vukdoma ūkinė veikla – traukiami išversti medžiai ir matosi traktoriaus vėžės. (2020 balandžio pabaiga. Miškininkai sako kad ištraukė išvirtusį nedį. Greta yra dar keli išvirtę medžiai Ir juos per kapavietę traktoriumi vilks? Palaidota ten negiliai sovietmečiu traktorius ten buvo įsmukęs.

Luponių (Kužių miškas)

Kapavietės ten žydų bendruomenės sutvarkytos. Ir keliukas prie pirmų keturių duobių jau sutvarkytas vanduo nebesemia. Bet reikėtų informacinių stendų su schema kiek ir kur yra duobių, nes įvažiaviomas prie pirmų keturių duopbių atskiras ir žmonės dažnai nė nežino, kad yra daugiau duobių – viso ten 11.

Ilgosios Lovos miškas

Paminklą nesenai tvarkė Šiaulių žydų bendruomenė (Įšalas buvo iškėlęs akmenį). Bet nėra aiškios kapavietės ribos ir nėra keliuko link tos kapavietės, tenka eiti perr ūkininko lauką.

Pročiūnų miškelis.

Žudynių vieta aptverta ir šiemet pastatytas paminklas. 1944 ekshumuotų kapaviečių ir palaikų buviomo vieta nevisai aiški.  Žinoma ir betoniniais kuoliukais pažymėrta tiesiant gatvę atkasta kapavietė.  Bet ji yra už aptvertos žudynių vietos teritorijos, visai šalia gatvės. Ir kai šiemauja žudynių vietą ir pakelę tos kapavietės nušienaujama tik pusė.  Atrodo klaikiai. Reiktų  ir tos kapavietės teritoriją įtraukti į Žudynių vietos plotą ir kapavietės ribas pažymėti kaip nors subtiliau nei tie šeši betoniniai kuoliukai.

Verdulių karo belaisvių kapinės

– Teritorija pažymėta yra paminklinis akmuo. Bet masinių kapaviečių ribos nėra aškios – ten nedideliame plote palaidota virš 20 tūkstančių badu ir ligomis numarintų žmonių…